Soczyste mięso z grilla? Znamy sekret

Dowiedz się, jak zamarynować mięso na grilla, aby po upieczeniu było soczyste, aromatyczne i smaczne.

 

Czas spędzony wspólnie przy grillowaniu zarówno w letnie, jak i zimniejsze dni, należy do unikalnych, choć powszechnie nam znanych przyjemności. Ulubionym daniem przyrządzanym na ruszcie od zawsze było mięso. Upieczone, smakuje najlepiej. Jak przygotować mięso na grilla?

Na grillu można przyrządzić każdy gatunek mięsa. Najlepiej jednak smakują te, które nie były wcześniej zamrożone.

Jak przygotować mięso na grilla – proste i smaczne marynaty

Aby grillowane mięso było kruche, łatwiej strawne i wyjątkowo smakowało, powinno przeleżeć w marynacie. Jest ona szczególnie zalecana dla tłustych frykasów. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie marynat. Jeśli zależy nam na czasie, najprościej przyrządzić je z oleju, wina lub octu balsamicznego, a następnie dodać do nich sól oraz preferowane przyprawy. Wybrane przez nas mięso powinno przeleżeć w tak przyrządzonej miksturze ok. 2 godzin. Jako marynaty dobrze sprawdzają się także sok z cytryny, jogurt naturalny bądź musztarda.

Soczysta wołowina

Na grilla najlepiej nadaje się przerośnięta wołowina. Pozostawiamy ją w pokojowej temperaturze na maksimum 30 min. Solić należy ją dopiero krótko przed włożeniem na ruszt. Steki dobrze smakują po przesiąknięciu kwaśnymi smakami np. z wina, soku z cytryny lub jogurtu. Podczas grillowania, nie przyciskajmy za mocno wołowiny łopatką, aby nie straciła ona soków. Po upieczeniu i zdjęciu z rusztu, stek powinien odczekać jeszcze ok. 8 min, w czasie których nabierze soczystości.

Wieprzowina

Najlepiej smakują steki wieprzowe, które mają ok. 2,5 cm grubości. Warto na samym początku posmarować je olejem i delikatnie podsmażyć. Z wieprzowiną dobrze komponują się słodkie marynaty. Nakładamy je dopiero 10-20 min przed zakończeniem grillowania. Jeśli położymy marynatę wcześniej, zawarty w niej cukier wypali się.

Dziczyzna

Niskotłuszczowa dziczyzna może być marynowana przez kilka godzin w mleku, piwie, winie, maślance lub kwaśnym soku. Przyprawiamy ją odpowiednio pieprzem, liściem laurowym, jałowcem, tymiankiem, rozmarynem, oregano, szałwią lub papryką, w zależności od osobistych preferencji. Dobrze smakuje także z dodatkiem curry, dżemu morelowego lub kminku. Aby grillowana dziczyzna była soczysta, nie pieczmy jej zbyt długo.

Drób

Chętnie przyrządzamy go na grillu ze względu na łatwość i szybkość pieczenia oraz rozmaite możliwości jego podania. Kawałki kurczaka bez kości pozostawiamy na rozgrzanym ruszcie przez ok. 10 min, te z kośćmi natomiast – na ok. 35 min. Grillowany drób świetnie smakuje po wcześniejszym przeleżeniu w marynacie korzennej bądź miodowo-musztardowej.